Nakupujte v aukci, nakupujte výhodně

Holandská aukce

U nás se praktikuje hned několik typů aukcí, které jsou známy dost dobře i po světě. Aukce první ceny, druhé ceny, anglická aukce a v poslední řadě holandská aukce.

Otevřená aukce

Holandská aukce je taky jinak nazývána, jako otevřená aukce, kde cena klesá. Vyvolávací cena je poměrně vysoká a každý ze zájemců cenu snižuje, dokud není předmět aukce prodán. S konečnou sumou ale musí souhlasit i sám prodávající a tak není možné prodat třeba rodinný dům u Prahy za půl milionu korun.

Pokud žádný ze zúčastněných na aukci cenu neakceptuje, pak aukce končí a předmět je automaticky vrácen majiteli. Obvykle ale předmětem holandské aukce není tak drahá a cenná věc. Jedná se především o květiny a produkty, které mají minimální trvanlivost – ovoce a zelenina, místenky, vstupenky na kulturní akce. Pokud byste čekali, že bude holandská aukce trvat několik hodin, pak jste na omylu. Trvá jen několik desítek minut. Je to poměrně logické, protože dražitelé cenu snižují velice rychle a raději, než kdyby ji měli navyšovat.

Jak probíhá holandská aukce

NA začátku jsou všichni dražitelé seznámeni s prodávajícím se předmětem dražby. Je udán jeho popis, klady, zápory, zkrátka všechno, co je dobré o prodávajícím předmětu vědět.

Následně je uvedena vyvolávací cena, která je tak vysoká, že s největší pravděpodobností nebude nikdo z dražitelů takto vysokou částku akceptovat. Cena je snižována tak dlouho, dokud někdo z držitelů nebude cenu akceptovat.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Typy aukcí a označen , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.